The full list of nominees for the 12th Asia Pacific Screen Awards was announced today with nominations going to a total of 46 films from 22 countries.

Films from Japan and the People’s Republic of China lead the tally with 7 nominations each. Films from Australia, India and Kazakhstan each received 5 nominations and Uzbekistan has received a nomination for the first time.

Japan’s Shoplifters (Manbiki Kazoku) is the only film to receive three nominations and will compete for the highly coveted Best Feature Film Award with four other twice-nominated features, Lee Chang-dong’s Burning (Republic of Korea), The Gentle Indifference of the World (Laskovoe Bezrazlichie Mira, Kazakhstan, France), Balangiga: Howling Wilderness (Philippines), and Manta Ray (Kraben Rahu, Thailand, People’s Republic of China, France).

Congratulations to our incredible nominees.

COMPLETE LIST OF 12th ASIA PACIFIC SCREEN AWARD NOMINATIONS

BEST FEATURE FILM

Balangiga: Howling Wilderness
Philippines
Directed by Khavn
Produced by Achinette VILLAMOR, Khavn DE LA CRUZ, Edong CANLAS

Burning
Republic of Korea
Directed by LEE Chang-dong
Produced by LEE Joon-dong, LEE Chang-dong

The Gentle Indifference of the World (Laskovoe Bezrazlichie Mira)
Kazakhstan, France
Directed by Adilkhan YERZHANOV
Produced by Serik ABISHEV, Olga KHLASHEVA

Manta Ray (Kraben Rahu)
Thailand, People’s Republic of China, France
Directed by Phuttiphong AROONPHENG
Produced by Mai MEKSAWAN, Philippe AVRIL, Jakrawal NILTHAMRONG, Chatchai CHAIYON

Shoplifters (Manbiki Kazoku)
Japan
Directed by KORE-EDA Hirokazu
Produced by MATSUZAKI Kaoru, YOSE Akihiko, TAGUCHI Hijiri

 

BEST YOUTH FEATURE FILM

Ava
Islamic Republic of Iran, Qatar, Canada
Directed by by Sadaf FOROUGHI
Produced by Kiarash ANVARI, Sadaf FOROUGHI

Nervous Translation
Philippines
Directed by Shireen SENO
Produced by John TORRES

Passage of Life (Boku no kaeru basho)
Japan, Myanmar
Directed by Akio FUJIMOTO
Produced by Kazutaka WATANABE, Fumito YOSHIDA

The Pigeon (Güvercin)
Turkey
Directed by Banu SIVACI
Produced by Banu SIVACI, Mesut ULUTAŞ

Village Rockstars
India
Directed by Rima DAS
Produced by Rima DAS

 

BEST ANIMATED FEATURE FILM

Hoffmaniada
Russian Federation
Directed by Stanislav SOKOLOV
Produced by Yuliana SLASHCHEVA, Boris MASHKOVTSEV, Nikolai MAKOVSKY, Sergei STRUSOVSKY

Maquia: When the Promised Flower Blooms (Sayonara no asa ni yakusoku no hana o kazarô)
Japan
Directed by Mari OKADA
Produced by Naoko ENDO, Tomomi KYOTANI, Nobuhiro TAKENAKA, Nobuhiro KIKUCHI 

Mirai (Mirai no Mirai)
Japan
Directed by Mamoru HOSODA
Produced by Yuichiro SAITO, Takuya ITO, Yuichi Adachi, Genki KAWAMURA

On Happiness Road (Hsing Fu Lu Shang)
Taiwan
Directed by SUNG Hsin-Yin
Produced by Sylvia FENG

Rezo (Znaesh’, mama, gde ya byl)
Russian Federation
Directed by Leo GABRIADZE
Produced by Timur BEKMAMBETOV

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM

Amal
Egypt, Lebanon, Qatar, France, Germany, Norway, Denmark
Directed by Mohamed SIAM
Produced by Myriam SASSINE, Mohamed SIAM

Gurrumul
Australia
Directed by Paul Damien WILLIAMS
Produced by Shannon SWAN

Of Fathers and Sons
Syrian Arab Republic, Lebanon, Qatar, Germany
Directed by Talal DERKI
Produced by Ansgar FRERICH, Eva KEMME, Tobias N. SIEBERT, Hans Robert EISENHAUER

Of Love & Law
Japan, United Kingdom, France
Directed by Hikaru TODA
Produced by Elhum SHAKERIFAR, Hikaru TODA

Up Down & Sideways (kho ki pa lü)
India
Directed by Anushka MEENAKSHI, Iswar SRIKUMAR
Produced by Manas MALHOTRA

 

ACHIEVEMENT IN DIRECTING

Nadine LABAKI for Capharnaüm
Lebanon

Bruce BERESFORD for Ladies in Black
Australia

Emir BAIGAZIN for The River (Ozen)
Kazakhstan, Norway, Poland

KORE-EDA Hirokazu for Shoplifters (Manbiki Kazoku)
Japan

Ivan AYR for Soni
India

 

BEST SCREENPLAY

Payman MAADI for Bomb, A Love Story (Bomb, Yek Asheghaneh)
Islamic Republic of Iran

OH Jung-mi, LEE Chang-dong for Burning
Republic of Korea

Adilkhan YERZHANOV, Roelof Jan MINNEBOO for The Gentle Indifference of the World (Laskovoe Bezrazlichie Mira)
Kazakhstan, France

KORE-EDA Hirokazu for Shoplifters (Manbiki Kazoku)
Japan

Dan KLEINMAN, Sameh ZOABI for Tel Aviv on Fire
Israel, Belgium, France, Luxembourg

 

ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY

Saumyananda SAHI for Balekempa
India

Hideho URATA for A Land Imagined
Singapore, France, Netherlands

Nawarophaat RUNGPHIBOONSOPHIT for Manta Ray (Kraben Rahu)
Thailand, People’s Republic of China, France

Chaiyapruek CHALERMPORNPANIT for Malila: The Farewell Flower
Thailand

ZHANG Miaoyan, XU Zhiyong for Silent Mist
People’s Republic of China, France

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS

ZHAO Tao for Ash is Purest White (Jiang hu er nv)
People’s Republic of China, France

Samal YESLYAMOVA for Ayka
Russian Federation, Kazakhstan, People’s Republic of China, Germany, Poland

Rooney MARA for Mary Magdalene
Australia, United Kingdom

Damla SÖNMEZ for Sibel
Turkey, France, Germany, Luxembourg

Laura KOROLEVA for Sveta
Kazakhstan

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR

Zain AL RAFEEA for Capharnaüm
Lebanon

Karim MIRKHADIYEV for Fortitude (Sabot)
Uzbekistan

Nawazuddin SIDDIQUI for Manto
India

Akylbek ABDYKALYKOV for Night Accident (Tunku Kyrsyk)
Kyrgyzstan

Bahman FARMANARA for Tale of the Sea (Hekayat-e Darya)
Islamic Republic of Iran

 

CULTURAL DIVERSITY AWARD UNDER THE PATRONAGE OF UNESCO

Ala Changso
People’s Republic of China
Directed by Sonthar GYAL
Produced by Yungdrung GYAL

Balangiga: Howling Wilderness
Philippines
Directed by Khavn
Produced by Achinette VILLAMOR, Khavn DE LA CRUZ, Edong CANLAS

The Lord Eagle (Toyon Kyyl)
Russian Federation
Directed by Eduard NOVIKOV
Produced by Dmitrii SHADRIN

Memories of My Body (Kucumbu Tubuh Indahku)
Indonesia
Directed by Garin NUGROHO
Produced by Ifa ISFANSYAH

The Taste of Rice Flower (Mi Hua Zhi Wei)
People’s Republic of China
Directed by Pengfei
Produced by Pengfei, LIU Jing, Rebecca HO

 

BEST ORIGINAL SCORE

Eléni KARAÏNDROU for Bomb, A Love Story (Bomb, Yek Asheghaneh)
Islamic Republic of Iran

Harry GREGSON-WILLIAMS for Breath
Australia

Hildur GUÐNADÓTTIR, Jóhann JÓHANNSSON for Mary Magdalene
Australia, United Kingdom

Ryan CAYABYAB for The Portrait (Ang Larawan)
Philippines

Omar FADEL for Yomeddine
Egypt

Back to news

We'll keep you informed and up to date

Subscribe to our newsletter by entering your email.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.