Best Feature Film nominee, Angels Wear White (directed by Vivian Qu)

Six (6) films from People’s Republic of China have scored a total of six nominations in the 11th Asia Pacific Screen Awards (APSA).

The nominations for the 11th Asia Pacific Screen Awards (APSA), the region’s highest accolade in film, celebrating cinematic excellence were today announced in the seven narrative feature categories by Brisbane Lord Mayor Graham Quirk, together with former APSA International Jury President Lord David Puttnam, member of the APSA 2017 Nominations Council Kiki Fung (Hong Kong (PRC)), and Chair of APSA and its Academy, Michael Hawkins.

Competing for the APSA for Best Feature Film in 2017 are Vivian Qu’s Jia Nian Hua (People’s Republic of China, France), Produced by Sean Chen and Co-Produced by Alain de la Mata.

Actress Zhou Xun is nominated for Best Performance by an Actress for Ming Yue Ji Shi You (People’s Republic of China, Hong Kong (PRC))

Nominated for Best Youth Feature Film is Ba Yue (People’s Republic of China), Produced by ZHAO Yanming, Zhang Jian, Li Liangwen and Directed by Zhang Dalei

Da Shi Jia (People’s Republic of China) is nominated for Best Animated Feature Film, produced by Yang Cheng, Liu Jian, co-produced by Jin Rui and directed by Liu Jian.

Lyu Songye is nominated for Achievement in Cinematography for Kong Shan Yi Ke (People’s Republic of China).

Finally, Changjiang (People’s Republic of China) is nominated for Best Documentary Feature Film, produced by Xu Feixue, Lu Zhixin, ZHANG Jun and directed by Xu Xin.

41 films from 25 countries and areas of the Asia Pacific region have received nominations in 2017.

Winners in the Best Youth Feature Film, Best Documentary Feature Film and Best Animation Feature Film are judged by a Jury comprised of the internationally acclaimed filmmakers and APSA Academy members Haifaa Al Mansour (Saudi Arabia) and Melanie Coombs (Australia), together with renowned British producer Steve Abbott representing APSA’s Academy Alliance with the European Film Academy (EFA). A full list of these nominees is at the end of this press release.

Winners in all other categories including Best Film and Best Performance by an Actress will be determined by the APSA International Jury, headed in 2017 by acclaimed Australian film editor Jill Bilcock, joined by Filipino writer/director Adolfo Alix Jr, Chinese actress He Saifei, Tokyo Film Festival Programmer Yoshi Yatabe and Kazakh writer, director and cinematographer Adilkhan Yerzhanov.

Brisbane Lord Mayor Graham Quirk said “These five films competing for Best Feature Film tell unique stories from Australia, China, Iran, Israel and Russia, each representing the incredible diversity and high calibre of filmmaking from the Asia Pacific region. This is a significant opportunity for our city to host some of the world’s most respected names in film and a great chance for our local and national film industry to forge new connections with the region. The Asia Pacific Screen Awards helps to elevate Brisbane’s position as a cultural hub and is a testament to our role as a leader in the region.”

The Asia Pacific Screen Awards, based in Brisbane, are supported by Brisbane City Council and managed by its economic development board, Brisbane Marketing. APSA has the privilege of a unique collaboration with Paris-based UNESCO and FIAPF-International Federation of Film Producers Associations, and recognises and promotes cinematic excellence and cultural diversity of the world’s fastest growing film region: comprising 70 countries and areas, 4.5 billion people, and is responsible for half of the world’s film output.

Nominees and Jury members are inducted into the Asia Pacific Screen Academy, making them eligible to apply for the 2017 MPA APSA Academy Film Fund. The Fund was created to support, at script stage, new feature film projects originated by APSA Academy members and their colleagues across Asia Pacific. The fund awards four development grants of US$25,000 annually, and is wholly supported by the MPA (Motion Picture Association).

APSA and its Academy are committed to its ongoing collaborations with UNESCO, FIAPF, the European Film Academy (EFA), the Motion Picture Association (MPA), NETPAC (the Network for the Promotion of Asian Cinema), the Asia Pacific Screen Lab (APSL) and Griffith Film School.

 

6部中国电影荣获11届亚太电影大奖提名

中国电影共获得“第11届亚太电影大奖”(APSA)六项提名。

亚太电影大奖是亚太地区电影界的最高荣誉奖,旨在表彰杰出电影作品。今日,布里斯班市长格莱姆·库克(Graham Quirk)与亚太电影大奖前国际评审团主席大卫·普特南(David Puttnam)、2017年提名委员会成员冯佳琪(中国香港)以及亚太电影大奖及亚太电影学会主席迈克尔·霍金斯(Michael Hawkins)一起公布了“第11届亚太电影大奖”的七个故事片奖项的入围名单。

由文晏执导的电影《嘉年华》(中法合拍片)入围2017年亚太电影大奖“最佳故事片奖”,该影片由陈橡担任制片人,阿兰德拉马塔(Alain de la Mata)担任联合制片人。

演员周迅凭借其主演的影片《明月几时有》(中国内地与香港合拍片)获得“最佳女演员奖”提名。

电影《八月》(中国)获得“最佳儿童片奖”提名,该影片由赵晏明、张建、李亮文担任制片人,由张大磊执导。

电影《大世界》(中国)获得 “最佳动画片奖” 提名,该影片由杨城、刘健担任制片人,金睿担任联合制作人,由刘健执导。

吕松野凭借电影《空山异客》(中国)获得“最佳摄影奖”提名。

最后,电影《长江》(中国)获得最佳纪录片奖提名,该影片由许飞雪、卢志新及张君担任制片人,由徐辛导演。

来自亚太地区25个国家及地区的41部电影作品获得了2017年度的提名。

本届负责评选“最佳儿童片奖”、“最佳纪录片奖”以及“最佳动画片奖”的评审团阵容包括:国际知名电影制作人、亚太电影学会成员海法·曼苏尔(Haifaa Al Mansour(沙特阿拉伯)和梅拉妮·库姆斯(Melanie Coombs(澳大利亚)以及代表亚太电影学会与欧洲电影学会(EFA)联盟的著名英国制片人史蒂夫·艾勃特(Steve Abbott)。完整提名名单请参见本新闻稿结尾。

“最佳影片奖”和“最佳女演员奖”等其他奖项的获奖者将由亚太电影大奖的国际评审团评定。2017年的评审团由澳大利亚电影剪辑师吉尔·比尔科克(Jill Bilcock担任主席,由菲律宾作家、导演小阿多弗·亚历克斯(Adolfo Alix Jr)、中国女演员何赛飞、东京电影节选片人良矢田部(Yoshi Yatabe以及哈萨克作家、导演兼摄影师阿迪克汉·耶扎诺夫(Adilkhan Yerzhanov出任评委。

布里斯班市长格莱姆·库克提到,“五部入围最佳故事片奖的电影作品分别讲述了澳大利亚、中国、伊朗、以色列以及俄罗斯题材的独特故事,每部影片都展示了亚太地区无与伦比的多样性特征以及高水准的电影制作水平。届时全世界电影界的精英名流将云集本市,作为东道主,对我们的城市来说是非常宝贵的机缘,同时这也是我们当地及全国电影业与亚太地区建立新联系的绝佳机会。亚太电影大奖的举办有助于提升布里斯班作为文化中心的地位,同时也证明了我们在亚太地区发挥的领导作用。”

亚太电影大奖总部设在布里斯班,得到了布里斯班市政府的大力支持,并由布里斯班推广局的经济发展委员会具体承办。亚太电影大奖还有幸通过独特方式与总部设在巴黎的联合国教科文组织(UNESCO)以及国际电影制片人协会(FIAPF)合作,共同表彰和促进全球电影业发展最快地区的卓越电影成就以及文化多样性。亚太地区代表了70个国家和地区、45亿人口,以及世界电影产量的一半来源。

所有提名对象以及评审团成员将被吸纳加入亚太电影学会,即有资格申请2017年度MPA APSA学会电影基金。该基金的设立旨在为亚太电影学会成员及其亚太地区同仁发起的处于编剧阶段的新故事片项目提供资助。该基金每年颁发四份25,000美元的发展资助金,且全部由MPA(美国电影协会)倾情赞助。

亚太电影大奖及亚太电影学会致力于促进其与联合国科教文组织(UNESCO)、国际电影制片人协会(FIAPF)、欧洲电影学会(EFA)、美国电影协会(MPA)、亚洲电影促进联盟(NETPAC)、亚太电影实验室(APSL)以及格里菲斯大学电影学院的持续合作。

 

 

2017年度提名电影名单

 

最佳故事片奖

BEST FEATURE FILM

 

Angels Wear White (Jia Nian Hua)

People’s Republic of China, France

Produced by Sean CHEN

Co-Produced by Alain DE LA MATA

Directed by Vivian QU

 

Foxtrot

Israel, Germany, France, Switzerland

Produced by Michael WEBER, Viola FÜGEN, Eitan MANSURI, Cedomir KOLAR, Marc BASCHET, Michel MERKT

Directed by Samuel MAOZ

 

A Gentle Creature (Krotkaya)

France, Germany, Lithuania, Netherlands

Produced by Marianne SLOT

Co-Produced by Valentina MIKHALEVA, Galina SEMENTSEVA, Lev KARAKHAN, Gunnar DEDIO, Uljana KIM, Peter WARNIER, Marc VAN WARMERDAM, Serge LAWRENYUK

Directed by Sergei LOZNITSA

 

A Man of Integrity (Lerd)

Islamic Republic of Iran

Produced by Mohammad RASOULOF

Co-Produced by Kaveh FARNAM, Rozita HENDIJANIAN, Michal KŘEČEK

Directed by Mohammad RASOULOF

 

Sweet Country

Australia

Produced by Greer SIMPKIN, David JOWSEY

Co-Produced by David TRANTER

Directed by Warwick THORNTON

 

最佳儿童片奖

BEST YOUTH FEATURE FILM

 

Big Big World (Koca Dünya)

Turkey

Produced by Ömer ATAY

Directed by Reha ERDEM

 

Jasper Jones

Australia

Produced by Vincent SHEEHAN, David JOWSEY

Directed by Rachel PERKINS

 

The Seen and Unseen (Sekala Niskala)

Indonesia, Netherlands, Australia, Qatar

Produced by Gita FARA, Kamila ANDINI, Ifa ISFANSYAH

Directed by Kamila ANDINI

 

The Skier (Ski-Baz)
Islamic Republic of Iran

Produced by Mohammad AHMADI

Directed by Fereidoun NAJAFI

 

The Summer is Gone (Ba Yue)
People’s Republic of China

Produced by ZHAO Yanming, ZHANG Jian, LI Liangwen

Directed by ZHANG Dalei

 

最佳动画奖

BEST ANIMATED FEATURE FILM

 

Have a Nice Day (Da Shi Jie)
People’s Republic of China

Produced by YANG Cheng, LIU Jian

Co-Produced by JIN Rui

Directed by LIU Jian

 

Saving Sally
Philippines, France

Produced by Avid LIONGOREN, Alain DE LA MATA, Hervé PENNEQUIN, Catherine JACQUES

Directed by Avid LIONGOREN

 

A Silent Voice (Koe no Katachi)
Japan

Produced by OHASHI Nagaharu, TATEISHI Kensuke, UETSUKI Mikio, NAKAMURA Shinichi, IIZUKA Toshio

Directed by Naoko YAMADA

 

Window Horses: The Poetic Persian Epiphany of Rosie Ming
Canada

Directed and Produced by Ann Marie FLEMING

Co-Produced by Shirley VERCRUYSSE, Michael FUKUSHIMA

 

your name. (Kimi no na wa)
Japan

Produced by Genki KAWAMURA, Noritaka KAWAGUCHI

Directed by Makoto SHINKAI

 

最佳纪录片奖

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM


Kim Dotcom: Caught in the Web
New Zealand

Produced by Alexander BEHSE

Directed and Co-Produced by Annie GOLDSON

 

Last Men in Aleppo

Syrian Arab Republic, Denmark, Germany

Produced by Søren Steen JESPERSEN, Kareem ABEED, Stefan KLOOS

Directed by Feras FAYYAD

 

The Opposition

Australia, Papua New Guinea

Produced by Rebecca BARRY, Madeleine HETHERTON, Hollie FIFER

Directed by Hollie FIFER

 

Taste of Cement

Lebanon, Germany, Syrian Arab Republic, United Arab Emirates, Qatar

Produced by Ansgar FRERICH, Eva KEMME, Tobias N. SIEBERT

Directed by Ziad KALTHOUM

 

A Yangtze Landscape (Changjiang)

People’s Republic of China

Produced by XU Feixue, LU Zhixin, ZHANG Jun

Directed by XU Xin

 

最佳导演奖

ACHIEVEMENT IN DIRECTING

 

Ana URUSHADZE for Scary Mother (Sashishi Deda)

Georgia, Estonia

 

Andrey ZVYAGINTSEV for Loveless (Nelyubov)

Russian Federation, Belgium, France, Germany

 

KORE-EDA Hirokazu for The Third Murder (Sandome no Satsujin)

Japan

 

Mouly SURYA for Marlina the Murderer in Four Acts (Marlina si Pembunuh dalam Empat Babak)

Indonesia, France, Malaysia, Thailand

 

Sanal KUMAR SASIDHARAN for Sexy Durga

India

 

最佳编剧奖

BEST SCREENPLAY

 

Mayank TEWARI, Amit V MASURKAR for Newton

India

 

Boris KHLEBNIKOV, Natalia MESHCHANINOVA for Arrhythmia (Aritmiya)
Russian Federation, Finland, Germany
Dastan ZHAPAR UULU, Bakyt MUKUL for A Father’s Will (Atanyn Kereezi)

Kyrgyzstan

 

David TRANTER, Steven MCGREGOR for Sweet Country

Australia

 

KORE-EDA Hirokazu for The Third Murder (Sandome no Satsujin)

Japan

 

最佳摄影奖提名

ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY

 

LYU Songye for Ghost in the Mountains (Kong Shan Yi Ke)

People’s Republic of China

 

Mindia ESADZE for Scary Mother (Sashishi Deda)

Georgia, Estonia

 

Pyotr DUKHOVSKOY, Timofey LOBOV for The Bottomless Bag (Meshok Bez Dna)

Russian Federation

 

Shehnad JALAL for Lady of the Lake (Loktak Lairembee)

India

 

Warwick THORNTON, Dylan RIVER for Sweet Country

Australia

 

最佳女演员奖

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS

 

Cut MINI for Emma’ (Mother) (Athirah)

Indonesia

 

Ecem UZUN for Clair Obscur (Tereddüt)

Turkey, France, Germany, Poland

 

NA Moon-hee for I Can Speak

Republic of Korea

 

Nata MURVANIDZE for Scary Mother (Sashishi Deda)

Georgia, Estonia

 

ZHOU Xun for Our Time Will Come (Ming Yue Ji Shi You)

People’s Republic of China, Hong Kong (PRC)

 

最佳男演员奖

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR

 

Navid MOHAMMADZADEH for No Date, No Signature (Bedoune Tarikh, Bedoune Emza)

Islamic Republic of Iran

 

Paolo BALLESTEROS for Die Beautiful

Philippines

 

KOJI Yakusho for The Third Murder (Sandome no Satsujin)

Japan

 

Rajkummar RAO for Newton

India

 

Mohammad BAKRI, Saleh BAKRI for Wajib (Duty)

Palestine, Colombia, France, Germany, Norway, Qatar, United Arab Emirates

 

联合国教科文组织赞助的文化多样性奖

CULTURAL DIVERSITY AWARD UNDER THE PATRONAGE OF UNESCO

For outstanding contribution to the promotion and preservation of cultural diversity through film.

 

Centaur
Kyrgyzstan, France, Germany, Netherlands, Japan
Directed by Aktan ARYM KUBAT
Produced by Altynai KOICHUMANOVA, Cedomir KOLAR, Marc BASCHET, Danis TANOVIC, Thanassis KARATHANOS, Martin HAMPEL, Gulmira KERIMOVA, Denis VASLIN, Fleur KNOPPERTS, Yuji SADAI
Dede

Georgia, Croatia, Netherlands, Qatar, United Kingdom

Directed by Mariam KHATCHVANI

Produced by Vladimer KATCHARAVA, Samantha TAYLOR, Mike DOWNEY, Igor A. NOLA

Co-Produced by Conrad ALLEBLAS, Jamillah VAN DER HULST

 

Die Beautiful

Philippines

Directed by Jun ROBLES LANA

Produced by Ferdinand LAPUZ, Jun ROBLES LANA

 

Honeygiver Among the Dogs (Munmo Tashi Khyidron)

Bhutan

Directed by Dechen RODER

Produced by Dechen RODER, Esther KOO

 

Lady of the Lake (Loktak Lairembee)

India

Directed by Haobam Paban KUMAR

Produced by Haobam Paban KUMAR
Co-Produced by Thiyam ROMOLA DEVI, Haobam IBETOMBI, Warepam JHANSIRANI

Back to news

We'll keep you informed and up to date

Subscribe to our newsletter by entering your email.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.