SHOPLIFTERS RECEIVES THREE NOMINATIONS INCLUDING BEST FILM

The Asia Pacific Screen Awards (APSA), the region’s highest accolade in film, celebrating and honouring the cinematic excellence and cultural diversity of the region, have unveiled the full list of nominations for the 12th edition ahead of the award ceremony in Brisbane on November 29.

In 2018, films from Japan and People’s Republic of China lead the tally with 7 nominations each. Nominations go to a total of 46 films from 22 countries from the vast region, comprised of 70 countries and areas and responsible for half of the world’s film output.

Kore-eda Hirokazu’s Manbiki Kazoku is the only film to receive three nominations, for Best Feature Film, Best Screenplay and Achievement in Directing.

Japan is the only country to receive nomination across all four best feature categories, with Manbiki Kazoku nominated for Best Feature Film, Boku no kaeru basho (Japan, Myanmar) nominated for Best Youth Feature Film, Of Love & Law (Japan, United Kingdom, France) nominated for Best Documentary Feature Film, and Mirai no Mirai and Sayonara no asa ni yakusoku no hana o kazarô both nominated for Best Animated Feature Film.

Manbiki Kazoku will compete for the highly coveted Best Feature Film Award with four other twice-nominated features, Lee Chang-dong’s Burning (Republic of Korea), The Gentle Indifference of the World (Laskovoe Bezrazlichie Mira, Kazakhstan, France), Balangiga: Howling Wilderness (Philippines), and Manta Ray (Kraben Rahu, Thailand, People’s Republic of China, France), the directorial debut of Phuttiphong Aroonpheng.

Manbiki Kazoku, nominated for Best Feature Film, Best Screenplay and Achievement in Directing, is the fourth film from Japanese auteur APSA Academy member Kore-eda Hirozaku to be nominated at the awards, where his previous films have received a total of 5 nominations. Already the 2018 Cannes Palme d’Or winner, the highly lauded Manbiki Kazoku stars the 2015 APSA Best Performance by an Actress winner Kirin Kiki who sadly passed away last month.

Nominated alongside Kore-eda for Achievement in Directing are Ivan Ayr for Soni (India) and three APSA Academy members Nadine Labaki for Capharnaüm (Lebanon), Bruce Beresford for Ladies in Black (Australia), and Emir Baigazin for The River (Ozen), Kazakhstan, Norway, Poland).

Nominated for Best Youth Feature Film alongside Boku no kaeru basho (Japan, Myanmar) is Ava (Islamic Republic of Iran, Qatar, Canada), Nervous Translation (Philippines), The Pigeon (Güvercin, Turkey) and Village Rockstars (India).

In the running for Best Animated Feature Film with Sayonara no asa ni yakusoku no hana o kazarô and Mirai no Mirai are two films from Russian Federation, Hoffmaniada and Rezo (Znaesh’, mama, gde ya byl), and On Happiness Road (Hsing Fu Lu Shang) from Taiwan (PRC).

Of Love & Law (Japan, United Kingdom, France) is nominated for Best Documentary Feature Film with films from all corners of the region: Amal (Egypt, Lebanon, Qatar, France, Germany, Norway, Denmark), Gurrumul (Australia), Of Fathers and Sons (Syrian Arab Republic, Lebanon, Qatar, Germany), and Up Down & Sideways (kho ki pa lü, India).

This year marks the first time that the categories of Best Feature Film, Best Youth Feature Film, Best Animated Feature Film and Best Documentary Feature Film will honour the directors as nominees alongside the producers.

The APSA International Jury will also award a nominated feature film with a Jury Grand Prize.

The 12th APSA ceremony and red carpet event will take place on Thursday 29 November in Brisbane, Australia, with nominees and special guests attending from across the region and world.

The International Juries who will determine the 2018 APSA winners will be announced in the coming weeks.

QUOTES ATTRIBUTABLE TO:

Brisbane Lord Mayor Graham Quirk:

“Brisbane is a proud home to the awards and we look forward to welcoming this year’s exciting nominees. APSA is an incredibly special event for the Asia Pacific. It is our city’s great privilege to honour our region’s wonderfully-diverse stories and celebrate the filmmakers who are responsible for building the world’s fastest growing film region.”

Chair of the Asia Pacific Screen Awards and its Academy Michael Hawkins:

“In its twelfth year, the Asia Pacific Screen Awards continues to grow both in size, with the addition of a new Best Original Score award, and in reach, with the first even nomination from Uzbekistan. The film industry in our culturally diverse region is thriving, and APSA with it, with the award nominations honouring established and developing filmmaking talent from across the Asia Pacific.”

ABOUT THE ASIA PACIFIC SCREEN AWARDS & ASIA PACIFIC SCREEN ACADEMY

The region’s highest accolade in film, the Asia Pacific Screen Awards, based in Brisbane, Australia, are supported by Brisbane City Council and managed by economic development board Brisbane Marketing. APSA recognises and promotes the cinematic excellence and cultural diversity of the world’s fastest growing film region: comprising 70 countries and areas, 4.5 billion people, and responsible for half of the world’s film output.

APSA and its Academy is committed to its ongoing global partnerships with UNESCO, FIAPF, the European Film Academy (EFA), the Motion Picture Association (MPA), Premios Platino del Cine Iberoamericano, NETPAC (Network for the Promotion of Asia Pacific Cinema), the Asia Pacific Screen Lab (APSL) and Griffith Film School.

All APSA nominees, International Nominations Council, Selection Panels and International Jury members are inducted into the prestigious APSA Academy presided over by Australian screen legend Jack Thompson AM PhD. The Academy boasts over 1,200 of the region’s leading filmmakers and provides exclusive networking, development and funding opportunities available to Academy members through the MPA APSA Academy Film Fund, and Academy mentoring opportunities for the next generation of Asia Pacific filmmakers through the Asia Pacific Screen Lab.

12回アジア太平洋映画賞(APSA)

日本と中国がノミネート作品をリード

「万引き家族」が長編映画賞など3部門でノミネートされる

 

 

アジア太平洋映画賞(APSA)は、アジア太平洋地域の映画界で最高の栄誉を授与し、優秀な映画作品や文化的多様性を認識・促進しています。この度、11月29日にブリスベンで開催予定の第12回授賞式に先駆けて、全部門のノミネート作品が発表されました。

2018年は、日本と中国が各国7作品ノミネートされて作品数でリードしています。70の国々と地域、人口45億人、世界の映画作品の約半数が製作されるアジア太平洋地域の映画界から、本年は22か国の全46作品がノミネートされています。

是枝裕和監督の「万引き家族」は、長編映画賞、脚本賞、監督賞の3部門にノミネートされました。

 

日本は、長編作品賞に「万引き家族」、ユース作品賞に「僕の帰る場所」(日本・ミャンマー合作映画)、ドキュメンタリー賞に「愛と法(Of Love & Law」(日本・英国・フランス合作映画)、「未来のミライ」と「さよならの朝に約束の花をかざろう」の両作品がアニメーション賞とそれぞれの部門でノミネートされました。

期待の最優秀長編映画賞受賞に向けて、「万引き家族」は他4作品と競合します。

過去2回ノミネートされているLee Chang-dongの「Burning 」(韓国)、「The Gentle Indifference of the World (Laskovoe Bezrazlichie Mira)」(カザフスタン・フランス)、「Balangiga: Howling Wilderness 」(フィリピン)、そしてPhuttiphong Aroonpheng氏の監督デビュー作「Manta Ray (Kraben Rahu)」(タイ・中国・フランス)です。

長編映画賞、脚本賞、監督賞の3部門にノミネートされた「万引き家族」は、APSAアカデミー会員でもある是枝監督の本映画賞ノミネート第4作品目(作品のノミネート数は合計5)となります。すでに2018年カンヌ映画祭パルムドールも受賞して称賛を浴びた「万引き家族」には、先月お亡くなりになった、2015年APSA最優秀女優賞の受賞者樹木希林氏が出演されています。

監督賞部門では、是枝監督の他に「Soni」(インド)のIvan Ayr氏、「Capharnaüm」(レバノン)のNadine Labaki氏、「Ladies in Black」(オーストラリア)のBruce Beresford氏、「The River (Ozen)」(カザフスタン、ノルウェイ、ポーランド)のEmir Baigazin氏がノミネートされています(後者3人はAPSAアカデミー会員)。

僕の帰る場所」(日本・ミャンマー合作映画)の他にユース作品賞にノミネートされたのは、「Ava」(イラン・カタール・カナダ)、「Nervous Translation」(フィリピン)、「The Pigeon (Güvercin)」(トルコ)、および「Village Rockstars」(インド)です。

アニメーション賞部門では、「さよならの朝に約束の花をかざろう」と「未来のミライ」の他にロシアの2作品「Hoffmaniada」と「Rezo (Znaesh’, mama, gde ya byl)」、そして台湾の「On Happiness Road (Hsing Fu Lu Shang)」がノミネートされています。

 

ドキュメンタリー賞部門では「愛と法(Of Love & Law」(日本・英国・フランス合作映画)の他に、Amal」(エジプト・レバノン・カタール・フランス・ドイツ・ノルウェイ・デンマーク)、「Gurrumul」(オーストラリア)、「Of Fathers and Sons」(シリア・レバノン・カタール・ドイツ)、「Up Down & Sideways(kho ki pa lü)インド)と、多様な国々から候補作が選定されました。。

本年は、長編映画作品賞、ユース作品賞、アニメーション作品賞の各部門において、映画製作者とともに映画監督も表彰される初の年となります。

 

また、APSA国際審査員によって、ノミネート作品から1作品に対して審査員大賞が授与されます。

第12回アジア太平洋映画賞(APSA)の授賞式および授賞式関連イベントは、世界中の国々からノミネート者や特別ゲストを迎えて11月29日木曜日にオーストラリアのブリスベンで開催されます。

2018年のAPSA優勝者を選考する国際審査員の詳細は数週間内に発表されます。

 

歓迎のご挨拶:

ブリスベンのグラハム・クワーク市長:

「APSA授賞式はブリスベン市で開催され、今年も素晴らしいノミネート者の皆さまをお迎えすることができて光栄です。ブリスベンで開催される例年行事の中でもAPSAは主要な国際的行事です。世界で最も急速に発展するアジア太平洋圏の映画界を通じて、多様なストーリーを当地で祝福して迎え入れられることを誇りに思います。」

 

 

アジア太平洋映画賞兼アカデミーのマイケル・ホーキンズ(Michael Hawkins)会長:

 

「本年度は新しく最優秀作曲賞が加わり、ウズベキスタン共和国から初の候補作が選考されて、第12回目となるアジア太平洋映画賞は規模・対象範囲ともに成長し続けています。文化的に多様なアジア太平洋地域の映画界には活気が溢れています。APSAは、アジア太平洋全域においてベテランから新人も含めて優秀な映画製作者を称賛して受賞ノミネート者を表彰します。」

 

 

アジア太平洋映画賞APSA)およびAPSAアカデミーについて

 

アジア太平洋映画賞(APSA)はブリスベンを拠点とし、ブリスベン市議会の後援を受け、経済開発庁「ブリスベン・マーケティング」によって運営されています。APSAは70の国々と地域、人口45億人、世界の映画作品の約半数が製作され世界で最も急速に発展するアジア太平洋地域の映画界で、優秀な映画作品や文化的多様性を認識・促進しています。

 

 

APSAおよびそのアカデミーは、ユネスコ(UNESCO)、国際映画製作者連盟(FIAPF)、ヨーロッパ映画アカデミー(EFA)、映画協会(MPA)、Premios Platino del Cine Iberoamericano、NETPAC (アジア映画世界普及ネットワーク)、アジア太平洋スクリーン・ラボ (APSL)、グリフィス・フィルム・スクール各機関との継続的なコラボレーションに取り組んでいます。

 

APSAノミネート者、国際選定協議会員、選考委員、および国際審査員は、オーストラリア映画界の巨匠ジャック・トンプソン(AM PhD)会長が率いる、栄誉あるアカデミーの会員となります。

本アカデミーは、1,200人を上回る同地域の映画製作者で構成され、アカデミー会員限定のネットワーキングやMPA APSA アカデミー映画ファンドからの映画製作に対する助成金制度があり、次世代の映画製作者支援としてAPSAスクリーン・ラボによるアカデミーのメンタリング(指導・育成)プログラムもあります。

https://www.asiapacificscreenawards.com/about-academy

 

第12回アジア太平洋映画賞(APSA)ノミネート詳細の一覧

BEST FEATURE FILM

Balangiga: Howling Wilderness
Philippines
Directed by Khavn DE LA CRUZ
Produced by Achinette VILLAMOR, Khavn, Edong CANLAS

Burning
Republic of Korea
Directed by LEE Chang-dong
Produced by LEE Joon-dong, LEE Chang-dong

The Gentle Indifference of the World (Laskovoe Bezrazlichie Mira)
Kazakhstan, France
Directed by Adilkhan YERZHANOV
Produced by Serik ABISHEV, Olga KHLASHEVA

Manta Ray (Kraben Rahu)
Thailand, People’s Republic of China, France
Directed by Phuttiphong AROONPHENG
Produced by Mai MEKSAWAN, Philippe AVRIL, Jakrawal NILTHAMRONG, Chatchai CHAIYON

Shoplifters (Manbiki Kazoku)
Japan
Directed by KORE-EDA Hirokazu
Produced by MATSUZAKI Kaoru, YOSE Akihiko, TAGUCHI Hijiri

 

BEST YOUTH FEATURE FILM

Ava
Islamic Republic of Iran, Qatar, Canada
Directed by by Sadaf FOROUGHI
Produced by Kiarash ANVARI, Sadaf FOROUGHI

Nervous Translation
Philippines
Directed by Shireen SENO
Produced by John TORRES

Passage of Life (Boku no kaeru basho)
Japan, Myanmar
Directed by Akio FUJIMOTO
Produced by Kazutaka WATANABE, Fumito YOSHIDA

The Pigeon (Güvercin)
Turkey
Directed by Banu SIVACI
Produced by Banu SIVACI, Mesut ULUTAŞ

Village Rockstars
India
Directed by Rima DAS
Produced by Rima DAS

 

BEST ANIMATED FEATURE FILM

Hoffmaniada
Russian Federation
Directed by Stanislav SOKOLOV
Produced by Yuliana SLASHCHEVA, Boris MASHKOVTSEV, Nikolai MAKOVSKY, Sergei STRUSOVSKY

Maquia: When the Promised Flower Blooms (Sayonara no asa ni yakusoku no hana o kazarô)
Japan
Directed by Mari OKADA
Produced by Naoko ENDO, Tomomi KYOTANI, Nobuhiro TAKENAKA, Nobuhiro KIKUCHI 

Mirai (Mirai no Mirai)
Japan
Directed by Mamoru HOSODA
Produced by Yuichiro SAITO, Takuya ITO, Yuichi Adachi, Genki KAWAMURA

On Happiness Road (Hsing Fu Lu Shang)
Taiwan
Directed by SUNG Hsin-Yin
Produced by Sylvia FENG

Rezo (Znaesh’, mama, gde ya byl)
Russian Federation
Directed by Leo GABRIADZE
Produced by Timur BEKMAMBETOV

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM

Amal
Egypt, Lebanon, Qatar, France, Germany, Norway, Denmark
Directed by Mohamed SIAM
Produced by Myriam SASSINE, Mohamed SIAM

Gurrumul
Australia
Directed by Paul Damien WILLIAMS
Produced by Shannon SWAN

Of Fathers and Sons
Syrian Arab Republic, Lebanon, Qatar, Germany
Directed by Talal DERKI
Produced by Ansgar FRERICH, Eva KEMME, Tobias N. SIEBERT, Hans Robert EISENHAUER

Of Love & Law
Japan, United Kingdom, France
Directed by Hikaru TODA
Produced by Elhum SHAKERIFAR, Hikaru TODA

Up Down & Sideways (kho ki pa lü)
India
Directed by Anushka MEENAKSHI, Iswar SRIKUMAR
Produced by Manas MALHOTRA

 

ACHIEVEMENT IN DIRECTING

Nadine LABAKI for Capharnaüm
Lebanon

Bruce BERESFORD for Ladies in Black
Australia

Emir BAIGAZIN for The River (Ozen)
Kazakhstan, Norway, Poland

KORE-EDA Hirokazu for Shoplifters (Manbiki Kazoku)
Japan

Ivan AYR for Soni
India

 

BEST SCREENPLAY

Payman MAADI for Bomb, A Love Story (Bomb, Yek Asheghaneh)
Islamic Republic of Iran

OH Jung-mi, LEE Chang-dong for Burning
Republic of Korea

Adilkhan YERZHANOV, Roelof Jan MINNEBOO for The Gentle Indifference of the World (Laskovoe Bezrazlichie Mira)
Kazakhstan, France

KORE-EDA Hirokazu for Shoplifters (Manbiki Kazoku)
Japan

Dan KLEINMAN, Sameh ZOABI for Tel Aviv on Fire
Israel, Belgium, France, Luxembourg

 

ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY

Saumyananda SAHI for Balekempa
India

Hideho URATA for A Land Imagined
Singapore, France, Netherlands

Nawarophaat RUNGPHIBOONSOPHIT for Manta Ray (Kraben Rahu)
Thailand, People’s Republic of China, France

Chaiyapruek CHALERMPORNPANIT for Malila: The Farewell Flower
Thailand

ZHANG Miaoyan, XU Zhiyong for Silent Mist
People’s Republic of China, France

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS

ZHAO Tao for Ash is Purest White (Jiang hu er nv)
People’s Republic of China, France

Samal YESLYAMOVA for Ayka
Russian Federation, Kazakhstan, People’s Republic of China, Germany, Poland

Rooney MARA for Mary Magdalene
Australia, United Kingdom

Damla SÖNMEZ for Sibel
Turkey, France, Germany, Luxembourg

Laura KOROLEVA for Sveta
Kazakhstan

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR

Zain AL RAFEEA for Capharnaüm
Lebanon

Karim MIRKHADIYEV for Fortitude (Sabot)
Uzbekistan

Nawazuddin SIDDIQUI for Manto
India

Akylbek ABDYKALYKOV for Night Accident (Tunku Kyrsyk)
Kyrgyzstan

Bahman FARMANARA for Tale of the Sea (Hekayat-e Darya)
Islamic Republic of Iran

 

CULTURAL DIVERSITY AWARD UNDER THE PATRONAGE OF UNESCO

Ala Changso
People’s Republic of China
Directed by Sonthar GYAL
Produced by Yungdrung GYAL

Balangiga: Howling Wilderness
Philippines
Directed by Khavn
Produced by Achinette VILLAMOR, Khavn DE LA CRUZ, Edong CANLAS

The Lord Eagle (Toyon Kyyl)
Russian Federation
Directed by Eduard NOVIKOV
Produced by Dmitrii SHADRIN

Memories of My Body (Kucumbu Tubuh Indahku)
Indonesia
Directed by Garin NUGROHO
Produced by Ifa ISFANSYAH

The Taste of Rice Flower (Mi Hua Zhi Wei)
People’s Republic of China
Directed by Pengfei
Produced by Pengfei, LIU Jing, Rebecca HO

 

BEST ORIGINAL SCORE

Eléni KARAÏNDROU for Bomb, A Love Story (Bomb, Yek Asheghaneh)
Islamic Republic of Iran

Harry GREGSON-WILLIAMS for Breath
Australia

Hildur GUÐNADÓTTIR, Jóhann JÓHANNSSON for Mary Magdalene
Australia, United Kingdom

Ryan CAYABYAB for The Portrait (Ang Larawan)
Philippines

Omar FADEL for Yomeddine
Egypt

Back to news

We'll keep you informed and up to date

Subscribe to our newsletter by entering your email.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.